Отворена врата у Ноћи музеја 2018. године



У суботу, 19. маја, у Ноћи музеја, врата Техничке школе "Радоје Љубичић" била су отворена за све наше суграђане у периоду од 18 до 22 часа.

        

Програм смо отворили доделом награда за најбоље литерарне радове на Литерарном конкурсу из фонда "Зоран Теодосић", на коме је и ове године учествовало преко сто ученика из свих ужичких средњих школа.



Након тога посетиоци су могли да погледају:
- позоришну представу у извођењу наших ученика
- изложбу "Будућност је стигла"
- поставку макета ученика грађевинске струке
- специјално дизајниране одевне предмете
- изложбу фотографија кањона Ђетиње
- као и поставку у Завичајном кутку.



Највеће интересовање посетилаца изазвале су бројне радионице у којима су могли да учествују:
- симулација дејства алкохола на возаче применом "Пијаних наочара"
- архитектонска слагалица
- израда фризура
- специјални аутомобили који су били постављени на платоу испред наше школе.



Причали су о нама:

- TV5, Ужице







"Једноставнија времена"


Манифестација Ноћ музеја 2017. године





        

По други пут наша школа се укључила у манифестацију НОЋ МУЗЕЈА. Поред изложбе "Једноставнија времена" отворене у 20h у холу школе, организована је и пројекција филма "Знаменити Ужичани" (део о Љуби Стојановићу) и представа "Јазавац пред судом" драмске секције. Наш програм је, како су рекли посетиоци, надмашио њихова очекивања и били смо једна од омиљених локација у тој вечери. Велики ентузијазам и труд ученика и наставника се награђен бројним похвалама. Уз обећање да ћемо наредне године бити још бољи, прилажемо извештаје локалних медија:

- Емисија "Разгледница", ТВ5 Ужице (од 36. минута)
- Ужичка недеља





"Отвори очи у ноћи"


Манифестација Ноћ музеја 2016. године






По први пут наша школа се укључила у манифестацију НОЋ МУЗЕЈА. Тим поводом припремили смо изложбу и пригодан програм. Изложба под називом „Ђачке рукотворине“ је резултат рада ученика наше школе, настала у оквиру практичне наставе и ваннаставних активности у последњих неколико генерација. Реч је о макетама грађевинске струке, костимима текстилне струке, као и фризурама које су дело наших фризера. На платоу испред школе били су изложени олдтајмери о којима се могло разговарати са наставницима саобраћајне струке.



Други део изложбе био је у простору који смо назвали Завичајни кутак. То је посебно опремљен простор који садржи збирку текстуалног и картографског материјала, као и предмета из природе и материјалне културе, који су тематски поређани, тако да одражавају стање локалне средине у којој се школа налази. Наша идеја је да овај кутак најпре користимо у настави географије, историје и социологије, а касније у оквиру других наставних предмета и ваннаставних активности. Жеља нам је да код ученика развијамо осећање припадности локалној средини, као и њеном бољем упознавању, неговању културе и традиције народа који живе на овом простору. Бригу око одржавања и освежавања садржаја углавном воде ученици у оквиру Географске, Историјске, Ликовне секције и Секције друштвених наука. Чланови географске секције су у протеклом периоду за опремање Завичајног кутака израдили тематске карте о саобраћајно-географском положају Ужица и паное са текстом о географском положају и рељефним карактеристикама простора. Урађен је табеларни преглед климатских елемената израчунатих на основу десетогодишњих мерења, као и преглед броја становника за 41 насеље општине Ужице од 1948. до 2010. године. Ученици из одељења СЦ су извршили рестаурацију експоната који су израђени од текстила и омогућили њихово излагање. Чланови Ликовне секције су ликовним радовима дочарали изглед нашег града. Поједини ученици и наставници из наше школе су даровали Завичајни кутак предметима који су некада коришћени у домаћинствима у нашем крају. У наредном периоду се наставља уређивање Завичајног кутка осмишљавањем различитих активности. Једна од њих ће бити Конкурс за избор најлепше фотографије из нашег завичаја, затим израда карте речног слива Ђетиње, првобитно насељавање и археолошки локалитети нашег краја, сакупљање књига за завичајну библиотеку, одржавање тематских изложби и матинеа.



У оквиру уметничког дела програма изведена је представа „Аутобиографија“ Бранислава Нушића, коју су извели ученици наше школе, а потом приказан филм из пројекта "Споменици говоре: (Не)заборављени Ужичани у Првом светском рату", Друштва историчара Ужица који се састоји од неколико краткометражних документарно-едукативних филмова, посвећених Ужичанима у Великом рату. Један од аутора пројекта била је Снежана недељковић, наставник историје у нашој школи, а ученици школе Вања Мандић, Александар Варагић, Марија Милићевић, Марија Миловановић, Душко Рајевић и Василије Недељковић су учестовали у снимању материјала. Филм је објавило Друштво историчара Ужица, а можете га погледати и на нашој страници:





Изузетно велика посећеност нам је дала мотив да и наредне године узмемо учешће у овој манифестацији са богатијим програмом и изложбеним простором, са новим макетама и занимљивијим костимима.


Писали су и причали о нама:

- Ужичка недеља

- TV5, Ужице