по мери ученика и њихових жеља


За богат ваннаставни живот школе, задужене су секције које стоје на располагању ученицима. Координатори свих секција имају заједнички циљ - да код ученика развију истраживачки дух, креативност, упорност, самосталност у раду, смисао за лепо, подигну ниво опште културе и обогате њихово знање. Труд и рад чланова секција је препознат у целом граду о чему сведоче и бројни прилози локалних медија.


Термине одржавања секција можете пронаћи овде.

 

списак секција у школској 2024/2025. години

Схватајући безбедност у саобраћају као један од највећих проблема и препознајући потребу образовања ученика за безбедно учествовање у саобраћају, наставници Александар Арсић и Александар Митрашиновић покренули су Секцију за безбедност саобраћаја. Основни циљ рада ове секције је развијање свести о значају безбедности пре свега код ученика, али и код свих осталих учесника у саобраћају.

Такође, намера секције је да мотивише и покрене што више друштвених чинилаца у локалној заједници како би се заједнички радило на побољшању безбедности свих, а посебно деце, и умањењу последица саобраћајних незгода.


Руководици секције су Милош Милутиновић, Ђорђе Благојевић, Маријана Гојгић.

Ова секција је саставни део културног живота школе за креативне ученике из сва четири подручја рада који воле књиге, читање, писање и истраживачки рад.


ПОЗИВ СВИМ УЧЕНИЦИМА ДА ПОСТАНУ ЧЛАНОВИ СЕКЦИЈЕ

Циљеви секције:

1. развијање интересовања и љубави према књизи и библиотекама;

2. подстицање ученика на читање и развијање културе читања свих врста текстова;

3. упознавање ученика са разноврсном литературом у складу са способностима и узрастом;

4. упућивање ученика на правилно коришћење речника и лексикона;

5. упућивање у аутоматизацију библиотеке;

6. укључивање ученика у обраду оштећених књига, што доприноси развијању осећаја за чување књига;

7. помоћ око каријерног вођења матураната;

8. подстицање и развијање креативности, сарадње, толеранције, емпатије, пажње, радних навика и извршавања обавеза на време;

9. јачање толеранције и тимског рада, ненасилног понашања и решавања проблема кроз сарадњу са ученицима ове и других секција и са представницима Ученичког парламента;

10. израда паноа, презентација и мини изложби;

11. сакупљање информација, фотографија и занимљивости и прављење паноа и изложби поводом дана рођења наших највећих писаца и песника;

12. обележавање различитих јубилеја, међународних дана, европских дана, светских дана, нпр: књиге, писмености, матерњег језика и слично;

13. развијање бриге о здрављу и здравим стиловима живота и еколошке свести;

14. развијање здраве комуникације и подсећање на праве вредности и испуњавање слободног времена пријатним доживљајима;

15. мотивисање ученика за самостални, истраживачки рад;

16. подршка ученицима који самостално пишу и сакупљање материјала за израду школског часописа „Петља“;

17. подстицање надарених и талентованих ученика на учешће у разним културно – забавним активностима школе, литерарним, ликовним и фото конкурсима у организацији библиотека;

18. реализација вршњачке едукације за ученике школе;

19. учешће око реализације предавања или радионица родитеља ученика школе;

20. упознавање са радом секција и књижевних клубова из других школских библиотека и НБУ у циљу међубиблиотечке сарадње;

21. учествовање у хуманитарним акцијама, нпр. сакупљање чепова за еколошку секцију;

22. неговање колективизма;

23. посећивање књижара и библиотека у циљу едукације.


* Секција корисног рада у библиотеци је секција за ученике који воле књиге и библиотеке, али и за ученике са васпитним мерама опомена и укор одељењског старешине, који планирају да обаве друштвено – користан рад у библиотеци.

* План је урађен са разноврсним темама у договору са ученицима у зависности од њихових интересовања.

* Теме су предлагали ученици који су урадили евалуацију рада секције и часова друштвено – корисног рада у библиотеци,, затим наставници, библиотекари, родитељи, колеге из других школа, места и градова, али и држава, након анализе угледних

активности у библиотеци.

* Ученици могу предложити нове теме које нису на листи тема.

* Часови се одржавају уторком и / или четвртком од 13.00 до 13. 40 или од 14.00 до 14.45 у просторијама библиотеке и онлајн (комбинација), у договору са ученицима због различитих обавеза које имају.

Руководилац секције: библиотекар Весна Тадић (vesna.tadic@tsradojeljubicicue.edu.rs)

Рад ликовне секције подразумева:

- упознавање са значајем визуелне културе и уметности за лични развој, комуникацију, будуће занимање;

- коришћење уметничких дела као подстицај за самостални стваралачки рад;

- посете актуелном догађају културе или виртуелном музеју, галерији, локалитету...


Координатор секције је Биљана Милојевић.

Циљ рада Еколошке секције:

-да се упозна животна средина;

-утиче на изградњу свести о очувању животне средине и биодиверзитета;

-усвајање нових и проширење стечених знања о овим темама;

-сарадња међу професорима и ученицима, као и са друштвеном заједницом.


Задатак Еколошке секције:

развити код ученика знања и вештине које доприносе заштити и унапређивању животне средине уопште, као и побољшaвању квалитета услова за живот у локалној средини. Развој тимског рада и повезивање ученика.


Активности:

-учешће у реализацији пројекта Града Ужица Школе за лепши и чистији град;

-обележавање важних датума;

-акције у граду и околини (пошумљавање);

-популаризација принципа одрживог развоја.


Координатор секције је Ана Ђуричић.

Циљ секције Занимљива наука је проширивање знања о значају хемије и физике у свакодневном животу са посебним освртом на практичну примену у оквиру одговарајућих занимања. Секција се организује у циљу популаризације природних наука.


Координатор секције је Анела Милетић.

Драмска секција сваке године обогаћује културни живот школе. Циљ ове секције је проширивање знања о позоришту, сцени и драматургији; схватање значаја позоришта и драме у животу друштва; развијање свести о важности позоришта и књижевности уопште; активно укључивање ученика у живот школе; оспособљавање ученика за самосталну драматизацију; посете позоришту; учествовање у организацији Савиндана и осталим школским активностима; промоција школе... Као једна од секција за коју влада највеће интересовање, окупља креативне, маштовите и духовите ученике из сва четири подручја рада.


Координатор секције је Марија Дамљановић Петровић.

Циљ историјске секције је проширивање знања, развијање вештина и формирање ставова, неопходних за живот у савременом друштву - у националном, регионалном, европском и глобалном оквиру. Развијање свести о важности неговања културно-историјске баштине.


Активности:

-посета институцијама културе поводом изложби, трибина;

-учешће у обележавању јубилеја;

-присуство поромоцијама књига;

-израда тематских паноа;

-излети заједно са члановима географске секције и секције друштвених наука у Потпећку и Стопића пећину, Овчарскокабларску клисуру;

-учешће у Колубарском маршу;

-одлазак на Текериш , ради обележавања Церске битке;

-учешће у обележавању Дана Школе и Савиндана;

-Учешће у реализацији изложбе посвећене династији Романов;

-Учешће у реализацији изложбе поводом манифестације "Ноћ музеја".


Координатор секције је Снежана Недељковић.

Секција друштвених наука ће се бавити актуелним друштвеним темама и анализирати како и колико утичу на наш живот. Поред теоретске обраде, одабраних тема, ученици ће радити и испитивање јавног мњења, правити презентације и видео записе.

Секција организује, у сарадњи са секцијама Актива друштвених наука, два излета. Организоваће се и посета установама културе, као и доступним трибинама.

Циљ секције друштвених наука је да се ученици оспособе за све облике комуникације, дијалога и исказивање аргументованог става као и подстицање на размишљање и критичко мишљење.

Активности секције су усмерене на проширивање знања из области друштвених наука путем:

-израдe истраживачких радова из области социологије;

-израдe тематских паноа;

-посета културним догађајима и изложбама у Музеју, Архиву, Галерији;

-излети организовани у сарадњи са историјском секцијом у Потпећку и Стопића пећину, Овчарскокабларску клисуру...


Координатор секције је Новка Копривица.

Новинарска секција Техничке школе „Радоје Љубичић“ постоји од оснивања Школе. Сваке године окупља све више чланова заинтересованих за узбудљиву и захтевну улогу школског новинара. Једна од најважнијих активности Секције је уређивање школског листа „Петља“, који излази једном годишње, од 1992. године. Од 1995. године Новинарска секција расписује литерарни конкурс из Фонда „Зоран Теодосић“, на којем сваке године учествује на десетине ученика из свих ужичких средњих школа. Чланови Секције су и oве године озбиљно приступили својим задацима. Присуствовали су свим значајнијим догађајима у нашем граду, урадили бројне интервјуе, извештаје и репортаже, а неки од њихових радова објављени су у школском листу „Петља“.


Циљ новинарске скеције је проширивање знања о новинарству; схватање значаја новинарства, његовог деловања и важности у животу друштва; упознавање са основним методама и техникама које су неопходне у новинарству; развијање свести о важности истинитог информисања; стицање комуникацијских вештина неопходних за изражавање мишљења, аргументовање ставова; активно укључивање ученика у живот школе; обучавање ученика да самостално приређују школски часопис; обучавање за тимски начин рада и теренско истраживање; посете важним институцијама и установама; разговори са спортистима, писцима, наставницима; израда анкета; праћење и учешће у школским догађајима и културним дешавањима у граду, а и шире (Југословенски позоришни фестивал, Сајам књига у Београду, Литерарни конкурс Кола српских сестара у Парохијском дому, Литерарни конкурс “Зоран Теодосић”, Караоке - такмичење у певању ученика средњих школа, Шаховски турнир, Ноћ музеја…); представљање целокупног живота и рада школе у току школске године; уређивање часописа; јавна презентација часописа и вођење програма.


Координатор секције: Слађана Јањић и Данијела Илић Мићовић.

Спортске секције су једне од најомиљенијих у школи. Циљ ових секција је да ученицима развију љубав према спорту, тимски дух и сарадњу, али и дисциплину и здраве навике. У оквиру ове секције ученици могу одабрати којим спортом желе да се баве, у складу са својим интересовањима и талентима.


Координатор секције за атлетику и стони тенис је Верина Папић.

Координатор секције за кошарку је Зоран Божовић.

УНЕСКО клуб ТШ „Радоје Љубичић“ је основан у септембру 2018. године, као члан Федерације УНЕСКО клубова Србије и УНЕСКО клуба Београд. УНЕСКО клубови се баве глобалним темама које имају утицај на локално становништво:

*Израда презентација у циљу обележавања значајних датума с листе УН и организовање изложби ученичких радова објеката културне баштине под заштитом УНЕСКО-а у Србији, региону и свету,

* Србија - моја земља: једнодневна или викенд посета културним вредностима и природним добрима Републике Србије у организацији УНЕСКО клуба Београд,

*Пројектна настава – Могућност учешћа у едукацији и истраживачком студијском путовању- посета објекатима УНЕСКО баштине у Европи и свету (на пр. Аустрија, Немачка, Италија, Швајцарска, Француска, Шпанија, Грчка, Париз, Праг, Беч, Будимпешта, Атина, Истамбул,...) у организацији УНЕСКО клуба Београд,

* Организовање и учешће у волонтерским акцијама,

* Заштита животне средине, заштита културне баштине,

* Могућност сарадње са УНЕСКО клубовима Србији,

* Организација и спровођење пројеката у школи „Колачи наших бака“ и „И они рецитују Змаја уз нашу помоћ“.

Координатор секције је Душица Стаменић.